Enciklopedia e Racave të Pulave > Rosat > Rosa Saksone

Rosa Saksone Facebook Twitter LinkedIn

Përshkrimi i racës

Rosa saksone u zhvillua nga Albert Franz në Chemnitz në 1930 nga kryqëzimi i rosës Rouen, rosën Gjermane Pekin dhe rosave blu Pomerania.
foto Rosa Saksone

Rosa Saksone

Rosa Saksone

Ngjyra e pendës blu - e verdhë

Pesha
rosak 3,3-4,2 kg
rosë 2,8-3,7 kg

Vendi i origjinës Gjermania

Tufat 100 vezët

Pesha e vezës 80 g

Ngjyra e vezës e bardhë

Përdorimi mishi

Madhësia e rrethit
rosak 18 mm
rosë 18 mm

Fotot

foto Rosa Saksone, rosak
Rosa Saksone, rosak
foto Rosa Saksone, rosë
Rosa Saksone, rosë

Registration in the mailinglist

Your email:
Your country
Your language

Antispam:

Copyright © Enciklopedia e Racave të Pulave, 2011–2024. All rights reserved.
Harta e faqes – Lista e të gjitha racave të pulave
Ndryshimet e fundit: 19. prill 2024