Enciklopedia e Racave të Pulave > Rosat > Rosa Orpington

Rosa Orpington Facebook Twitter LinkedIn

Përshkrimi i racës

Rosa Orpington u krijua nga William Cook nga Orpington në fund të shekullit të 19-të. I përzieu rosat Cayuga, rosat vrapuese Indiane, rosat Aylesbury dhe rosat Rouen për të krijuar pastaj një rosë me ngjyrë të verdhë në bezhë, sepse pendët në ngjyrë të verdhë në bezhë ishin shumë të përhapura. Më vonë ai zhvilloi versionet Orpington Blu, E Zezë dhe Çokollatë që kishin sqepa të bardhë në gjokset e tyre.
foto Rosa Orpington

Rosa Orpington

Rosa Orpington

Ngjyra e pendës e verdhë, kafe

Pesha
rosak 2,2-3,4 kg
rosë 2,2-3,2 kg

Vendi i origjinës Britania e Madhe

Tufat 220 vezët

Pesha e vezës 65 g

Ngjyra e vezës e bardhë

Përdorimi veza, mishi

Madhësia e rrethit
rosak 16 mm
rosë 16 mm

Fotot

foto Rosa Orpington, rosak
Rosa Orpington, rosak
foto Rosa Orpington, rosë
Rosa Orpington, rosë

Registration in the mailinglist

Your email:
Your country
Your language

Antispam:

Copyright © Enciklopedia e Racave të Pulave, 2011–2024. All rights reserved.
Harta e faqes – Lista e të gjitha racave të pulave
Ndryshimet e fundit: 19. prill 2024