Enciklopedia e Racave të Pulave > Rosat > Rosa Call

Rosa Call Facebook Twitter LinkedIn

Përshkrimi i racës

Rosat Call janë një racë rose shumë e vjetër. Në këtë mënyrë, origjina e saktë e rosave Call mbetet e paqartë. Eshtë përllogaritur që ato janë importuar nga Azia në Hollandë. Në Hollandë dhe Britani, rosat Call ose rosat Decoy u përdorën në kafazë të mëdhenj për të zënë në kurth shpendë të egër dhe ato me qëllim u rritën për të tërhequr vokalisht rosat e egra në kurth. Në ditët e sotme, rosat Call mbahen vetëm si racë zbukurimi. Rosat Call janë të thjeshta për t’u mbajtur, por ato janë shumë llafazane, e për rrjedhojë ju nuk do t’i blini ato nëse dëshironi një vend të qetë në kopshtin tuaj.

Rosa Call

Ngjyra e pendës shumë ngjyrëshe + me kreshtë

Pesha
rosak 1 kg
rosë 0,9 kg

Vendi i origjinës Azia - Evropa ?

Tufat 30-50 vezët

Pesha e vezës 40 g

Ngjyra e vezës e bardhë

Përdorimi ruajtësit e racave të veçanta

Madhësia e rrethit
rosak 11 mm
rosë 11 mm

Fotot


Registration in the mailinglist

Your email:
Your country
Your language

Antispam:

Copyright © Enciklopedia e Racave të Pulave, 2011–2024. All rights reserved.
Harta e faqes – Lista e të gjitha racave të pulave
Ndryshimet e fundit: 19. prill 2024